Antika Mobilya Bakımı

Serap Erdoğan Antika Mobilya Bakımı

      Antika mobilyalar geçmişin izlerini günümüze taşıdığı için bir çok kişi için önem arz eder. Hatta bunu bir tutku haline getiren insanlar bile var. Peki antikanın tarihini geleceğe de taşımak için bu mobilyaları nasıl koruyacağız? Bildiğimiz üzere antika mobilyaların çoğu ahşaptandır ve ahşap yaşayan bir malzemedir. Daha uzun ömürlü olması içinse :

 

  • Mobilyaları rutin olarak temizlemek gerekir. Özellikle toz ahşabın baş düşmanlarından biridir. Uzun süre temizlenmeyen toz mobilyanın cilasına zarar verecek ayrıca oyuklarında toplanarak deformasyona neden olacaktır. Temizleme sırasında yumuşak bir bez kullanılmalıdır. Ayrıca bezin kuru olması da çürümeye karşı bir önlem olacaktır. En az haftada bir kez mobilyayı tozdan tamamen arındırmanız ömrünü uzatacaktır.

 

  • Evinizdeki ısı kaynağından mobilyanızı uzak tutmanız gerekecektir. Isı ahşabın rengini soldurur ve şişme yapar. Bu ise zamanla mobilyanın üzerinde çatlaklar oluşmasına neden olur.

 

  • Ahşap üzerinde olumsuz etkisi olan bir diğer etmen ise rutubettir. Rutubet zamanla çürümelere ve renk değişimine neden olacaktır. Mobilyanın bulunduğu yerin nemi %50 civarında olmalıdır. Bunu ise basit bir  nem ölçer aletiyle ölçebilirsiniz.

 

  • Ahşap yaşayan bir malzeme demiştik öyleyse içinde de zamanla ahşap kurtlarının oluşma ihtimali olacaktır. Kurtlanan ahşapta minik delikler ve dökülmeler meydana gelecektir. Kurtlanmaya önlem olarak ise yetkili yerlerde özel antika boyaları ve cilaları satılmaktadır. Uygulama koşullarını okuyarak kendiniz de bu maddeleri rahatlıkla mobilyanızda kullanabilirsiniz.

 

  • Mobilyanızın cilasını piyasada satılan herhangi bir cila ile yapmanız tavsiye edilmez. Bu tür cilalar zamanla antikanın oyuklarında birikecek ve farklı tabakalar oluşmasına neden olacaktır. Antika mobilyalarda genelde gomalak cilası kullanılır. Fakat bu cilanın da çeşitleri vardır. Mobilyanızın rengine, maddesine göre cilanın çeşidi de değişecektir. Yeni cilayı uygulamadan önce ince tel bir fırçayla antikanın eski ciladan arındırılması unutulmamalıdır.