Anne Sütünü Azaltan Besinler Nelerdir?

Yılmaz Dönmez Anne Sütünü Azaltan Besinler Nelerdir?

Bebekler için en ideal gıda anne sütüdür. Ancak bazı durumlarda anne sütünün salgılanması tamamen durur ya da azalır. Stres ve kötü beslenme anne sütünü azaltan başlıca iki durumdur.

Emziren annelerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Süt bezlerinde yeterli süt üretilebilmesi için bazı besinler artırıcı etki yaparken bazıları azaltıcı etki yapar. Emzirme döneminde annelerin protein, kalsiyum, demir ve vitaminler açısından zengin beslenmeleri olumlu etki yaratacağı gibi anne sağlığını da korur.

Bazı besinler anne sütünü azaltır. Anne sütü üretimi prolaktin hormonu tarafından uyarılır. Bu hormonun miktarını azaltan her türlü gıda anne sütünü azaltır. Prolaktin miktarını anne ve çocuk arasındaki bağın gücü de belirler. Anne emzirdikçe bu hormon daha fazla salgılanır. Emzirme döneminde annelerin stresten uzak yaşamaları da anne sütü miktarını artırır.

Adaçayı: Yapılan araştırmalarda adaçayının anne sütünü azalttığı saptanmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Annelerin bu etkiyi ıhlamur, papatya, kuşburnu gibi bitki çaylarından sağlaması daha sağlıklı olacaktır.

Salamura yiyecekler ve turşu: Salamura yiyeceklerin tümünden annelerin özellikle kaçınması gerekir. Konserve yerine taze gıdalar alınması annenin süt verimi açısından önemlidir. Konserve ton balığı yerine taze balık, turşu yerine taze sebze tüketilmelidir.

Nişasta oranı yüksek gıdalar: Nişasta anne sütünü azaltan besin grubu arasındadır. Bezelye, mısır, patates, ceviz, kuzukulağı gibi gıdalar dikkatli tüketilmelidir.

Nane, kekik ve mentol: Nane çayı tüketildiğinde anneyi rahatlatsa da süt üretimini azaltacaktır. Kekik de nane gibi anne sütünü azaltır.

Maydanoz: Maydanoz, anne sütünü azaltır, dereotu ise anne sütünü artırır. Maydanozun yerine dereotu kullanılmalıdır.

Sirke, limon suyu ve nar ekşisi: Prolaktin miktarını azaltıcı etkiye sahip sirke, limon suyu ve nar ekşisi azaltılmalıdır. Aşırı tüketimleri zararlıdır. 

Baharatlar: Anne sütünün tadını bozan acı baharatlar miktarını da düşürür. Pul biber, biberiye, süs biberi, karabiber bunların başında gelir.

Sigara ve alkol: Vücuttaki vitamin, mineral miktarını azalttığı için süt miktarını düşürür.

Anne sütünü artırmanın yollarını Anne Sütünü Artırmanın Yolları Nelerdir? yazısından okuyabilirsiniz.