Anne Karnında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

Sevgi Orhan
Anne Karnında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

Büyük bir heyecanla beklenen bebeklerin anne karnındaki gelişimi ve değişimi  özellikle anne adayları önemli bir süreçtir. Bazı bebekler erken doğarken, bazıları geç doğsa da her bebeğin gelişim süreci büyük ölçüde aynıdır.

1. AY: Son adet döneminden sonra yeni bir adet dögüsünün başlamaması durumunda yaklaşık olarak iki haftalık hamilesiniz demektir. Sabahları yaşanan bulantı ve kusma genellikle hamileliğin ilk belirtileri olabilir. 

Bu ayda bebek ambiyotik sıvının içinde bir kesede büyür. Baş ve vücuda sahiptir. Beyni, gözleri, ağzı, iç kulakları ve sindirim sistemi gelişmeye başlar. Ayrıca sinir sistemi, beyni, kalbi şekillenmeye başlar. Kol ve bacakları da şekillenir.

2. AY: Geçen aydan gelişmeye başlayan kalp ve sinir sistemi bu ayda da gelişimine devam eder. Bunlara ek olarak böbrek de gelişmeye başlar. Bu dönem organ gelişimi yönüyle kıritik bir dönemdir. El ve ayak parmakları, dizleri, dirsekleri gelişmeye başlar. Kemikleri sertleşir, kıkırdak dokuları oluşmaya başlar. Yüz hatları, gözleri, göz kapakları ve burun delikleri de şekillenmeye başlar.

3. AY: Bu dönemde bebeğin yüzü belirgin bir şekil almaya başlar. Bu döneme kadar başı eğik olan bebeğin başı artık dikleşir. Bebeğin organ ve dokuları üçüncü ayda son şeklini almaya başlamış ve yaşamsal organları tamamen gelişmiştir. İkinci ayda gelişen böbrek bu ayda artık çalışmaya başlar. İdrar kesesi oluşur ve bebek artık idrarını yapmaya başlar. Gözler son şeklini alır. Saçları ayva tüyü şeklinde çıkmaya başlar. Parmaklarının arasındaki perdeler kalkar. Bu dönemde anneler bebeklerini tekmeleri sayesinde hissetmeye başlayabilir. Bebeklerin yutma yetenekleri gelişir. Dış cinsel organları gelişmeye başlar. Cinsiyet bu dönemde tahmin edilebilir. Bebeğin kalp atışlarını bu dönemde itibaren steteskop ile duyulur hale gelir.

4. AY: Saçları, parmakları, tırnakları, bacakları, kolları, ayakları tamamen şekillenmiştir. Bu dönemde ışığa duyarlılık başlar ve solunumun müjdecisi olan hıçkırıklar kendisini gösterir. Nefes alıp veren bebeğin bütün organları bu dönemde oluşmuştur. 

5. AY: Üçüncü ayda tekmelemeye başlayan bebek bu dönemde tekmelerini artırdığı gibi anne karnında dönmeye de başlar. 

Bu dönem duyusal gelişimde kritik dönemdir. Beyinde koku, tat, görme, dokunma için oluşturulmuş özel alanlar bu dönemde gelişir. Bebeğin cinsiyetini kesin olarka öğrenilebilir. Bebek bu dönemde düzenli aralıklarla uyur ve uyanır. Organları büyümeye ve gelişmeye başlar. Göz kapakları gelişimini tamamlar ancak gözler yine kapalıdır. 

6. AY: Bu dönemde bebeğin göz kapakları artık açılır ve bebek gözlerini açıp kapayabilir; kaşlarını çatabilir, yan bakabilir, sesleri duyabilir. El ve ayak parmakları şekillenir, parmak izi oluşur. 

7.AY: Bebeğin hareketlerini dışarıdan bir kimse elini anne adayının karnına koyduğunda hissedebilir. Uyku ve uyanma zamanlarını anne adayı anlayabilir. Bu ayda doğan bebek prematür bebek olarak yoğun bakımda yaşayabilir.

8.AY: Cilt altındaki yağ tabakası oluşmaya başlar. Bağışıklık sistemi gelişir ve kendi antikorlarını üretmeye başlar. Bu dönemde doğan bebekler yaşamına devam edebilir.

9.AY: Artık organları olgunlaşır. Doğumun kolay olabilmesi için kafa kemikleri hala yumuşaktır. Tırnak gelişimi tamamlanmıştır. Göz rengi gridir. Derisi pembedir. Hareket alanı kalmadığı için geçen aylara oranla daha hareketsizdir ve çoğunlukla ters durmaktadır.