Ankastre Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Zekiye Yurt Ankastre Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Dekorasyon, tam manasıyla görsel bir plan ve tasarım işidir. Bahçenizi, evinizi, ofisinizi kısacası yaşam alanınızda en sık kullandığınız yerleri dekore etmek ve en rahat edeceğiniz şekilde düzenlemek istersiniz. Bu alanlardan belki de en özeli mutfağınızdır. Son dönemde teknolojinin gelişmesi, rahat ve konfora olan düşkünlüğün artması sebebiyle ankastre ürünler kullanıcılara geniş alanlar sunması açısından mutfaklar için de önemli hale gelmiştir. Hem kullanım kolaylığı, hem de hoş bir görünüm açısından bu ürünleri dekore etmek ise önemli bir detaydır. Peki, ankastre dekorasyon nasıl yapılır?

1.Adım: Mutfağınızdaki Hakim Rengi Belirleyin

Ankastre modelleri güzel bir dekorasyon sonucunda bir bütün haline getirebilmek en önemli nokta. Ufak ve canlı renklere sahip aksesuarlar ile mükemmel bir görünüm sağlamak elbette mümkün. Bu dekorasyonu yapabilmek için; öncelikle mutfağınızda uygun bir alanın olması gerekmektedir. Uygun alanda belirlemeniz gereken, mutfağın tarzıdır. Tarzınızı belirledikten sonra, tarza uygun renk seçimi de bir o kadar önemlidir. Mutfağınızda bir keşfe çıkıp dekorasyon için adım adım yol almalısınız.

2. Adım: Mutfağınızın İşlevlerini Belirleyin

Dekore edeceğiniz mekanı, yani mutfağınızı ne için kullanacağınızı belirleyin. Çünkü mutfak, önceleri depolama alanı olarak algılansa da; artık ailece oturup yemeklerin yendiği, hoş sohbetlerin edildiği, gazete okunup, televizyon seyredildiği bir alan haline gelmiştir. Öncelikle tüm bu kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. İhtiyaca yönelik eşyalarınızı böylelikle istediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz.

3. Adım: Dekorasyon Ögelerini Belirleyin

Özel olarak tasarlanmış; ocak, davlumbaz, fırın, buzdolabı ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşya diye tabir ettiğimiz bu ürünler, dekorasyon ürünlerimizi oluşturmaktadır. Hatta kahve makinesini bile bu sınıftan sayabiliriz. Günümüzde kullandığımız her ürün, her mutfağa koymayacağınız şekilde ankastre olarak tasarlanabilmektedir.

4. Adım: Mutfağınız İçin İlham Kaynakları ve Örnekleri İnceleyin

Dekorasyon işi kolay olmamakla birlikte, bir tasarım işidir. Bu tasarımı gerçekleştirmek için en iyi yöntem, daha önce yapılmış örnekleri incelemek olmalıdır. Böylece zihinsel bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Sonrasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.

5. Adım: Dekorasyon için Bütçenizi Belirleyin

Bir mekanı dekore ederken, dikkatli olmanız gereken bir diğer önemli konu da bütçeniz. Malzeme ve işçilik ücretlerini tam olarak bilmeseniz de; ufak çaplı bir araştırma yapmak, ne kadar emek, para ve zaman gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.