Amerikan Servis Nasıl Seçilir?

vuslat nur şahin

Amerikan Servis Nasıl Seçilir?

Yer sofralarının yerini yemek masalarının almasıyla birlikte Amerikan servisleri yemek masalarına daha dekoratif bir görüntü kazandırdı.

Amerikan servis seçerken en önemlisi Amerikan servisin amacını unutmamaktır. Amerikan servisi kullanılır, çünkü yemekten sonra masanın kirlenmesini önler. Bu da çok daha hijyenik yeme içme mekanları sağlarken büyüt ebatlı masa örtüsü ya da sofra beziyle uğraşma külfetinden kurtararak hayata pratik bir dokunuş katar. Sadece yemek masalarında kullanılıyor gibi düşünülse de öğlen atıştırmalarında, çalışma mekanlarının içinde küçük yeme içme mekanları sağlaması da Amerikan servisinin ikinci kullanım alanıdır.
Amerikan servis seçiminde üç nokta önem arz eder. Birincisi, doğru ebatları seçmektir. İkincisi, doğru malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmektir. Üçüncüsü ise estetik duyulara hitap etmesidir.

Doğru ebat nedir?

Piyasada genelde iki çeşit büyüklükte Amerikan servis bulmak mümkündür. Doğru olanı seçmek için mevcut yemek takımı düşünülür. Tabak, çatal bıçak, peçete ve bardakla birlikte takımın hangi boy Amerikan servis için uygun olacağı önemlidir, çünkü Amerikan servisi tüm masa setinin altını tamamen kaplar, setin altından asla masa görünmemelidir. Aksi takdirde sonuç pratik kullanım amacını tamamen ihlal edecek biçimde olacağı gibi estetik olarakta göze hoş gelmeyecektir. Piyasada dikdörtgen dışında yuvarlak ya da kare Amerikan servisleri de bulunabilir, şekil seçimi yapılırken yemek takımı düşünülerek hareket edilir.

Amerikan servisi seçerken leke tutmayan, yıkamalarda rengi solmacak, ütü istemeyen kumaştan yapılan servis seçmek işi kolaylaştırır. Piyasada başka materyallerden yapılan servis çeşitleri de bulmak mümkündür. Eğer yemek masasında kullanılacaksa bambu olanlar kolay temizlendiği için tercih edilebilir ama sadece yeme içme alanı yaratılmaya çalışılıyorsa kumaş olanlar tercih edilmelidir.

Son olarak Amerikan servisi yemek setinin renkleriyle kombinlenerek, renk bilgisine başvurularak kullanmak masa dizaynını ve sunumunu tatlandırır. Kendinden peçete gözlü gibi servis çeşitleriyse sofraya çok daha modern bir hava verir.