Amerikan Mutfak Nasıl Seçilir?

Burak Çakmak Amerikan Mutfak Nasıl Seçilir?

Amerikan Mutfak diye isimlendirilen bu mutfak tarzı genelde mutfakla bir odanın birleştirilmesi şeklinde görülür. Bu mutfak tarzının ortaya çıkmasında stüdyo tipi dar odalara sahip ve metrekaresi düşük dairelerin oluşumu da önemli bir noktadır. Örneğin, toplam mutfak ve salon büyüklüğü 15 m2 ile 20m2 arasında olan evler için neredeyse mecbur hale gelen; dar olan iki alanı, arasındaki duvarı kaldırmak yoluyla birleştirip, yani mutfak ve salonu bir parça haline getirip, daha ferah bir ortam yaratmak amacıyla yapılabilecek olan bir işlem olarak Amerikan Mutfak tercih edilebilir. Bir diğer durum ise yaşam tarzı olarak ev içinde daha pratik bir ortam yaratmak adına, metrekare gözetmeksizin açık(amerikan) mutfak tercih edilebilir. Seçimlerde muftak dolapları ve mobilyalarının rengi ile salonda kullanılacak renklerin uyumuna dikkat edilmelidir.

Amerikan Mutfak, ülkemizde uygun olup olmadığı konusunda çok tartışılır bir tasarım konusu olmuştur. Hepimizin bildiği gibi bu tarzın Avrupada uygun ve genel geçer bir yöntem olmasında fast food geleneği yani mikrodalgaya at ye şeklindeki ve aynı zamanda kokusuz olan yiyecek kültürü etkilidir.

Avantajlarını sayacak olursak; mutfak ile salonun iç içe olması sonucu, bu tarzın kullanım kolaylığı ve görsel güzellik sağladığını söyleyebiliriz. En büyük dezavantajı ise yemek kokusunun kalıcılığı veya giderme zorluğudur. Bu eksiyi gidermek için de iyi bir davlumbaza ihtiyaç duyulmaktadır.