Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

Merve Çalışlar Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, üniversitelerin lisans programlarında yer alan dört senelik bir bölümdür. Bu bölümde okuyan öğrenciler geniş bir dil ve kültür bilgisine sahip olurlar. Amerikan ve İngiliz edebiyatı, bu edebiyatı oluşturan önemli eserler ve yazarları, mitoloji ve tarih hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan mezunlar için çalışabilecekleri birçok alan vardır.

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunları için en önemli iş fırsatlarından biri İngilizce öğretmenliğidir. Bu bölümden mezun olanlara pedagojik formasyon eğitimi alma hakkı tanınmıştır. Pedagojik formasyon eğitimi her üniversitede verilmez. Bu eğitimi veren herhangi bir üniversiteye belirli ücret yatırıldıktan sonra kayıt yaptırılabilir. Bu eğitim sonunda kişi bir sertifika alır ve böylece öğretmenlik yapmaya hak kazanabilir. Böylece özel kurumlarda, kolejlerde, dil okullarında ya da dil eğitimi veren özel kurslarda öğretmenlik yapabilirler.

İlkokul, ortaokul ve lise gibi seviyelerde eğitim verebilecekleri gibi üniversitelerde de okutmanlık yapabilir; ya da akademik kadro içerisinde yer alarak bölüm derslerine girebilirler. Öğretmenlik yapmak için bir diğer seçenek Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girerek devlet okullarında öğretmenlik yapmaktır. Bunun için zorunlu hizmet süresini tamamladıktan sonra farklı şehirlere atanarak görevlerine devam edebilirler. Öğretmenliğe ek olarak çeşitli çeviri işlerini de yapabilirler. Bu işin herhangi bir ofiste çalışmadan evden yapılabiliyor olması da bir avantajdır.

Amerikan Kültür ve Edebiyatı mezunlarının çalışabileceği bir diğer alan turizm alanıdır. Dil bilgilerine ek olarak bir de kültür konusunda bilgili olmaları onları tarihi ve turistik yerlerde çalışabilecek eleman konusunda daha tercih edilir yapar. Turist rehberliği, turistik gruplar için tercümanlık, otellerde ya da diğer turistik işletmelerde yöneticilik gibi işler bu bölümden mezun olanların yapabileceği meslekler arasındadır. İleri düzey İngilizce bildikleri için bu alanlarda tercih edilirler.

Mezunların çalışabileceği alanlar bunlarla da sınırlı değildir. Dil bilen elemanlar olarak, ithalat ve ihracat firmalarında, yurtdışı ile bağlantısı olan şirketlerde ya da lojistik firmalarında da çalışabilirler. Bu tip işler için bazı durumlarda dış ticaret eğitimi gibi ek eğitimler almaları gerekebilir. Çeşitli kurslara ya da eğitimlere katılarak sertifikalarını da aldıkları sürece bu tarz işlerde kolaylıkla çalışabilirler. Bunların yanısıra çeşitli bakanlıklarda, bankalarda, basın-yayın kuruluşlarında ya da reklam ajanslarında da iş bulma imkanları vardır. Bakanlıklara atanmak için gene Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girerek A Grubu sınavlarında yeterli notu almak, daha sonra bakanlık sınavlarından geçerek mülakatlarda da başarılı olmak gerekir.