Altını Islatan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Gökçe Cömert
Altını Islatan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Çocuklar 3-3.5 yaşına kadar tuvalet eğitimlerini tam olarak tamamlanmadıkları için altlarına kaçırabilirler. Eğer bu yaştan sonra da çocuk altına kaçırmaya devam ediyorsa, aileler bu çocuklarla daha çok ilgilenmeli ve gerekli müdahaleleri yapmalıdırlar. Çocukların altını ıslatması iki temel sebebe bağlıdır. Bunlar fizyolojik ve psikolojik sebepler olarak nitelendirilir. 

Fizyolojik Sebepler

  • Çocuğun kas sisteminin yeteri kadar gelişmemesi,
  • Boşaltım yollarında problem olması,
  • Çocuğun cinsel organlarında bir sorun olması,
  • Genetik faktörler: Genetik durum, ailede akrabalarda altına kaçırma durumu söz konusu ise çocukta da fiziksel herhangi bir problem olmadan altına kaçırmasına yol açabilir.

Psikolojik Faktörler

  • Çocuklara verilen ilginin yetersiz kalması,
  • Çocuk gelişimi için en önemli faktörlerden biri olan oyunların çocukla birlikte yapılmaması,
  • Çocuğa verilen tuvalet eğitimi sırasında çocuğun cezalandırılması,
  • Çocuğun hakarete ve şiddete maruz kalması,
  • Çocuğun dinlenmemesi ve bu konularda üstüne gidilmesi,  
  • Kardeşi varsa kıyaslanma yapılması.  

Öncelikle bu problemin 3-3.5 yaşına kadar problem sayılmaması gerekir. Çocuk bu yaşları geçmişse, 4 yaşındaysa problem olarak nitelendirilecek zaman gelmiş demektir. Bu durumda doktora başvurulmalı, psikolojik ya da fizyolojik boyutları araştırılmalıdır.

Çocuğun altına kaçırma sebebi fizyolojikse uygun tedavi yöntemleri aranmalıdır. Eğer sorun psikolojik sebeplerden kaynaklanıyorsa, çocuğa pedagojik yaklaşımlarda bulunulması gerekir. Bu durumda çocuğun yanı sıra aile de eğitim almalıdır. Bu eğitim sayesinde aile ile çocuk arasında bağ güçlenirken, çocuk kendini daha iyi hissedecektir. Aile çocuğunu çok sevdiğini, onlar için önemli olduğunu çocuğuna bu süreçte anlatmalı ve yaptığı davranışın doğru olmadığını uygun yollarla, çocuğu korkutmadan ve sert bir hitap dili kullanmadan belirtmelidir. Böylelikle çocuk kendini daha güvende hissedecek ve yaptığının doğru olmadığını anlayacaktır.

Bir çocuk için en önemli unsurun aile olduğu bilindiğinden, altını ıslatma gibi durumlarda eğer fizyolojik sebepler yoksa çoğu zaman ailesine karşı tepki ya da dikkat çekme amacıyla da yapıldığı gözlenmiştir. Bu nedenle çocuk ile iletişim güçlendirilip çocuğun kendisini aile içerisinde bir birey gibi hissedebildiği daha bilinçli aileler bu sorunla daha kolay bir şekilde başa çıkabilirler. Önemli olan çocuğun bu davranışı sergilemesindeki temel sebebi bulmaktır.