Aletli Pilates Nasıl Yapılır ?

uday orhan Aletli Pilates Nasıl Yapılır ?

Pilates son zamanlarda revaçta olan popüler hale gelmiş bir spor türüdür. 2 çeşit pilates vardır. Mat pilates, yani bir mat üzerinde grupla yapılan pilates bir de kişiye özel uzman bir pilates eğitmeniyle yapılan Aletli pilates diğer adıyla Reformer pilates.

Reformer aleti; üzerinde kişinin yatarak, oturarak, diz üstünde ve ayakta durarak çok sayıda hareketi tek bir alet üzerinde yapabilme imkanı sunmuştur. Bu alet üzerinde kol veya bacak kaslarınızı güçlendirecek belli ağırlıklara bağlı esnek ipler, üzerine uzanarak çalışabileceğiniz sırt kısmı, boyunluğu vardır. Daha bir çok eklenip çıkarılabilen küçük aletleri sayesinde her şey tek alette toplanmış gibi görünebilir. Aletli pilatese dışarıdan bakıldığında sadece belli bir kas grubunu çalıştırıyor gibi gözükse de reformerda neredeyse tüm hareketlerde tüm kas grupları aktiftir. Bu nedenle reformer aletini diğer egzersiz aletlerinden ayıran en önemli özelliktir. Reformerda amaç tüm vücudu esnetmek, tüm kas gruplarını aktif hale getirebilmek, denge merkezini düzeltmek, doğru nefes tekniğiyle tüm kaslara oksijen ulaştırarak yağ yakımını kolaylaştırmaktır. Bunun yanı sıra kas, eklem, sırt ve bel ağrıları çekenlerde kişiye özel reformer pilates hareketleri uygulandığında birçok hastadan olumlu geri dönüş alınmıştır.

Aletli pilates haftanın 2 ya da 3 günü 1 saatlik ya da 50 dakikalık dersler halinde ilerlemektedir. 1 ayın sonunda farkı siz de hissederek, etkili sonuçlar alabilirsiniz. Reformer pilatesi ilk deneyimleyenler için pilates hocanız ilk bir kaç derste hareketlerinizin sayısını düşük tutacaktır. Zira ilk günden hızlıca başlanılan spor günlük işlerinizi yapmanızı bile engelleyebilir.

Aletli pilatesin en önemli avantajlarına gelecek olursak; bunlardan ilki bölgesel çalışabilme imkanıdır. Şikayetçi olduğunuz ve düzelmesini, incelmesini istediğiniz bölgeniz üzerinde fazla durarak sıkı bir forma girebilmeniz mümkün. Diğer bir avantajı da; reformerda belli bir yaş sınırlamasının olmaması. Kambur durmaktan şikayetçi öğrencilere, kas, sırt ve bel ağrıları çeken yaşlılara bazı doktorlar Reformer pilates önermektedir. Pilates yapmış insanlardan "boyum uzadı" gibi söylemler duyabilirsiniz çünkü pilates sayesinde kasları esnediği için 1-2 cm boyunda farklılık olabilmekte. Bir başka avantajı ise ders için gerekli olan tek eşyanız sadece eşorfmanınız ya da taytınız olacaktır. Çünkü reformerda spor ayakkabıya bile ihtiyaç yok. Haftanın 2 ya da 3 günü kendinize, bedeninize yapacağınız en sağlıklı iyiliklerden biri aletli pilates yapmak olabilir.