Alerjiye İyi Gelen 10 Besin

Selten Cankaya

Alerjiye İyi Gelen 10 Besin

Alerji pek çok kişinin bahar aylarında karşılaştığı ve vücudun bazı maddelere karşı aşırı tepki gösterdiği durumdur. Mevsim değişikliklerinin önemli rolü olduğu bu hastalıkta alerjen özellik taşıyan maddelerin solunması sonucu vücut çeşitli reaksiyonlar gösterir.

Toz, hayvan tüyü, polen gibi maddelere hapşırma, kaşıntı, göz yaşarması, öksürük ve baş ağrısı gibi belirli reaksiyonlar eşlik edebilir. Alerjilerin çoğu kendiliğinden geçmekle birlikte bağışıklık sistemi çok hassas olan kişilerde alerji kronik hale gelebilir. 

Alerjiyi neyin tetiklediğini öğrenmek ve gerekirse bir uzmana danışıp alerji testi yaptırmak hastalığın kronikleşmesinin de önüne geçer. Bunun yanında sigaradan uzak durmak da alerjiyi azaltan etmenlerdendir. Ev temizliği ve hijyenine önem verilmelidir. Sıvı alımını artırmak alerjiyle savaşmanın en etkili yollarından biridir. Klimaların düzenli aralıklarla filtrelerini değiştirmek de alınabilecek önlemler arasındadır. 

Peki, alerjiyi önlemek için nasıl beslenmeliyiz? 

Zerdeçal: Zerdeçal tüketmek bitkinin içindeki antibakteriyel özellikler sayesinde vücuda iyi gelir. Sütün içine bir tatlı kaşığı zerdeçal atıp karıştırarak içebilirsiniz. 

Bal: Her gün bir tatlı kaşığı bal tüketmek özellikle astım şikayeti olanlara tavsiye edilir. Bal, polenlerle savaşan yiyeceklerin başında gelir. İster sütle ister sade tüketebilirsiniz. 

Oregano: Et ve sebze yemeklerine lezzet katan bir baharat çeşidi olan oregano, antioksidan özelliği ile alerjiye karşı etkili bir besindir. Solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olan bitki, alerji reaksiyonlarının azalmasını sağlar.

Meyan Kökü: Alerjik semptomları hafifleten bitkilerin başında gelen meyan kökü, özellikle alerjiden kaynaklı boğaz ağrısı ve bronşit için tavsiye edilen besinlerin başında gelir. 

Isırgan otu: Antiallerjik özellikleriyle öne çıkan bitki, iltihap söktürücü olarak da bilinir. Isırgan otu çayı alerjiye birebirdir. 

Palamut: Palamut polen alerjisine iyi gelen besinlerdendir. Migren ve baş ağrısına da iyi gelir. 

Baharatlı yiyecekler: Kırmızı biber, hardal ve sarımsak gibi yiyecekler sinüsleri temizlemeye yardımcıdır. Geniz akıntısı tedavisinde de kullanılır. 

Tuzlu su: Tuzlu su alerji belirtilerini oluşturan etkilerin azaltılmasında ve polenle savaşmada oldukça etkilidir. Özellikle burun kanallarının açılmasında tuzlu sudan faydalanılabilir. 

Yeşil sebzeler: Mevsim alerjenlerinin yarattığı etkiyi azaltmada ve solunum yollarını düzenlemede öne çıkan brokoli, biber ve brüksel lahanası gibi besinler sıkça tüketilmelidir. 

Renkli meyveler: Turunçgiller ve kivi antioksidan özelliğiyle bahar alerjilerinden korunmada yararlanılan besinlerdendir. 

Alerji testinin nasıl yapılabileceği konusunda bilgileri Alerji Testi Nasıl Yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.