Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Elif Çar Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Bağışıklık sistemimiz normal koşullarda  vücudumuza zarar verebilecek maddelere karşı korumak için tepki gösterir. Ancak bazı durumlarda normalde vücuda karşı bir zararlı etkisi olmayan maddelere karşı da vücudu korumak için  aşırı tepki gösterir. Vücudun bu tepkilerine alerji veya aşırı duyarlılık denir. 

Alerji; polen, toz, mantar, yumurta, çikolata, deniz ürünleri, süt, bakgagiller gibi alerjine neden olarak daha pek çok maddelerin bağışıklık sistemimizdeki hücrelerle etkileşmesi sonucu meydana gelir. Alerjiye neden olan bu maddelere de alerjen denir. Alerjenler kişinin bağışıklık sistemine ve duyarlılığına göre farklılık göstererek etki eder. 

Alerjinin oluşmasıyla vücudumuzda kaşıntı, hapşırma, kızarıklık, öksürük, burun tıkanıklığı, nefes darlığı, gözlerde yanma gibi belirtiler meydana gelir. Alerjinin; astım, alerjik rinit, alerjik dermatit, alerjik konjoktivit olarak çeşitleri vardır.

Alerjinin varlığını ve çeşitini belirlemek, gelişim durumunu izlemek, tedavi planı yapmak, alerjenlere karşı önlem almak için alerji testi yapılır. Alerji testi 3 aydan büyük olma şartıyla alerjik hasta olduğu düşünülen her hastaya yapılabilir. Deri ve kan yoluyla alerji testi yapılabilir. Ancak kan yoluyla yapılan testlerin güvenirliği deri yoluyla yapılanlara göre daha azdır. Bu nedenle genelde deri testleriyle alerji testi yapılır.

Deri yoluyla alerji testleri

  1. Prick(Çizme- Epidermal) Testi; genelde polen, toz, gıda alerjesi ve saman alerjisi belirtiler için kullanılır. Ön kol ve sırtta deri yüzeyine alerjen maddelerin damlatılıp vücudun 10-15 dakika içinde tepki göstermesi beklenerek yapılır.
  2. Intradermal (Deri içi) Test; alerjenlerin ince bir iğne yardımıyla deri içine verilip 15-20 dakika beklenerek yapılır.
  3. Patch (Yama ) Test; alerjenin deriye sürülüp üzerine bant yapıştırılarak 48-72 saat vücutta tepki beklenerek yapılır.

 

Kan yoluyla deri testleri

Etkisi deri yoluyla yapılan testlere göre az olsada kanda IgE düzeyine bakılarak yapılır.

Alerji testi yapılmadan önce hastanın dikkat etmesi gereken birkaç durum vardır. Bunlar; test yapılmadan 7-10 gün önce öksürük şurubu, antidepresan, antihistaminler ve ağızdan ilaç alınımı yapılmamalıdır.