Aidat Nasıl Hesaplanır?

anıl efe tekcan
Aidat Nasıl Hesaplanır?

Konut sahiplerinin ve yönetimlerinin en büyük tartışması ''aidat ne kadar olmalı ? ''  sorusunun yanıtını aramak ile geçmektedir. Bu gibi konularda yapılabilecek en iyi çözüm öncelikle sizin ve diğer apartman/site sakinlerinin ihtiyaçlarına hitap edebilecek bir yönetici adayı seçmenizden geçmektedir. İyi bir yönetici sizin refah düzeyinizi yükselterek, ters orantılı olarak aidat masraflarınızı düşürebilir.

Aidatın amacı oturulan binanın genel ihtiyaçlarının belirlenip, oluşan giderlerinin hak sahipleri tarafından hisseleri oranında ortaklaşa biçimde karşılanmasıdır. Temel olarak binanın genel asli giderleri aidatı oluşturur. Bir apartmanı baz alıp asli ihtiyaçları da dahil ederek hesaplayacağımız aidattan yola çıkarak size destekleyici açıklamalarda bulunarak katkı sağlayalım. 12 dairelik otoparklı, merkezi sistemli (doğalgaz)  ısıtması, ortak kablolu yayın  ve toplu internet sağlayıcısı, olan bir apartmanı ele alalım. Aylık doğalgaz faturasının 2000 tl , Tv yayını için 200 tl , İnternet için 300 tl ve temizlik,elektirk,su, kapıcı hizmetinin de totalde 120 tl olduğu bir apartmanda genel ortalama 218,33 olur. Günümüz teknoloji ve yaşam standartlarını baz alırsak ekte geçen bilgiler zorunlu temel ihtiyaç olarak nitelendirilebilir. Apartman dairesinde oturan kişi eğer kiracıyca kullanılan temel giderlerin ücretini kiracı öder. Örnekle anlatırsak dış cephe yaptırma kararı veren apartman yönetimi , toplanan aidatda olan artışı , yapılacak o iş için olan kısmını ev sahibinden talep eder. 

İstisnai durumlar aidat ücretlerinde Yeni Borçlar Hukuku kanunumuzun ön gördüğü şartlarda değişiklik yapılabilceği anlamını taşımaktadır . Kısa bir örnekle durumu açıklamak gerekirse, apartmana yapılmak istenecek extra bir hizmet oalrak güvenlik kamerası eğer yeterli sayı bulunamazsa apartman yönetimi istiyor diye yapılacak anamına gelmemektedir. Bu sayı apartman daire saysına göre değişiklik gösterir. Doğal olarak yapılmak istenen iş ile toplanan aidat , yapılmak istenen iş ile ilgili doğrudan orantılıdır.