Ahşap Yemek Odası Sandalyeleri Nasıl Doldurulur?

Tayfun Kara Ahşap Yemek Odası Sandalyeleri Nasıl Doldurulur?

Ahşap yemek odası sandalyelerinin masalarına uyumlu binlerce farklı çeşidi vardır.  Çoğu sandalyelerin bir çeşit dolgusu olmasına karşın, bu dolgular zamanla kırılmaktadır. Sandalyeleriniz yetersiz bir dolguya sahipse veya dolgusu yoksa ya da dolguları kırılmışsa bu dolguları kendiniz kolaylıkla değiştirebilirsiniz. İşlem tıpkı yeniden kaplamaya benzer ancak burada kumaşı değiştirmezsiniz.

İhtiyacınız Olan Şeyler:

 1. Tereyağı bıçağı
 2. Maket Bıcağı
 3. Orta sertlikte zımpara kağıdı
 4. Döşemelik sünger
 5. Sprey yapıştırıcı
 6. Zımba tabancası
 7. Zımba
 8. Tornavida veya çekiç

Talimatlar:

 1. Sandalyeyi alt kısmı yukarı bakacak şekilde ters çevirin. Üreticisine bağlı olarak, sandalyenin koltuğu vida veya çivilerle iskelete bağlanmış olabilir. Koltuğu ahşap sandalye iskeletinden bir tornavida yardımıyla çıkarın. Koltuk vida yerine iskelete çivilenmiş ise, çivileri bir pense veya çekiç yardımıyla ahşabı çatlatmamaya ekstra özen göstererek çıkarın.
 2. Kumaşı koltuğa bağlı tutan zımbaları görebilmek için koltuğu ters çevirin. Tereyağı bıçağı yardımıyla kumaşı yerinde tutan bu zımbaları gevşetin.
 3. Kumaşı sandalyenin koltuğundan çıkararak şimdilik bir köşeye kaldırın. Maket bıcağının ucunu orjinal sandalye dolgusunun kenarına sokarak sağa sola kaydırın. Bıcağı dolguyu sandalyenin koltuğu veya sırtından gevşetip çıkarana kadar itin.
 4. Sandalyenin alt kısmını her hangi bir yapıştırıcı kalıntısını gidermek için orta sertlikte bir zımpara kağıdıyla zımparalayın. Tutkal dolguyu yerinde tutacaktır. Süngeri saldalye iskeletine yerleştirerek, sandalyenin ölçüsünü alın. Fazla süngeri aldığınız ölçüye göre kesin.
 5. Süngerin alt kısmına bir kat yapıştırıcı sürün; bu süngeri oldukça yapışkan bir hale getirecektir. Sandalye iskeletine de biraz yapıştırıcı püskürtün. Süngeri doğrudan sandalye koltuğunun tahtasına yerleştirin ve nazikçe bastırarak tutkalın parçaları birbirine yapıştırmasını sağlayın.
 6. Kumaşı sünger ve sandalye iskeletinin üzerine gelecek şekilde ayarlayın. Kumaşı parçaların bir tarafına sererek çevirin ki, alt kısmı görebilesiniz? Kumaşı ters tarafından gergin bir şekilde sandalye iskeletine zımbalayın. Kumaşı düzelterek bu işlemi daha fazla zımba yardımıyla diğer kenarlara da uygulayın.
 7. Çıkardığını vida veya çivileri ahşap sandalye iskeletine yeniden takın.

İpucu ve Uyarılar

 • Eğer daha fazla dolgu istiyorsanız, süngerin üzerine bir kat daha yapıştırıcı sürerek pamuk ekleyebilirsiniz. Kumaşı kat izlerinden yeniden yerine sabitleyerek zımbalayın.
 • Bazı sandalyeler kumaş ve sünger arasında da yapıştırıcı içerir. Bu durumda, kumaş çıkartılırken yapıştırıcının etkisiyle yırtılır ve büyük olasılıkla değiştirilmesi gerekir.