Ahşap Boyama Malzemeleri

Başak Çolular
Ahşap Boyama Malzemeleri

Ahşap boyama, yıpranmış ya da eskimiş ahşap eşyaların ya da şekli verilmiş ve renklendirilmemiş MDF objelerin çeşitli malzemeler ve tekniklerle istenilen hale getirilmesidir. 

Ahşap boyama işlemi yapılırken birçok malzeme kullanılır. Bu malzemeler arasında en önemlileri; fırçalar, boyalar, zımparalar, dekoratif süsleme aksesuarları, çıkartmalar ve verniklerdir.

Boyama işlemine geçmeden önce yapacağınız ilk işlem zımparalama işlemidir. Bu işlem, boyama yapacağınız yüzeyin daha pürüzsüz hale gelmesini sağlar. Böylelikle  boya ve desen ahşap üzerinde daha iyi görünür. Bu nedenle ahşap boyama malzemelerinizi satın alırken sepetinize atacağınız ilk malzeme sünger zımpara olmalıdır.

Ahşap boyama yapmak için öncelikle iyi fırçalar seçmeniz gerekir. Tek bir fırça ile verimli bir sonuç almanız pek mümkün olmayacaktır. Bunun nedeni irili ufaklı yüzeylere, farklı boyutlarda çizim ve boyama yapacak olmanızdır. Bu sebeple farklı boyutlarda fırçalar seçmeniz gerekmektedir. 

Ahşap boyama esnasında en yaygın olarak kullanılan boya akrilik (acrylic) boyadır. Bu boyaları (diğer tüm ahşap boyama malzemelerini de) hobi marketlerden ya da internet üzerinden hobi malzemeleri satan online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Boyanızın uzun ömürlü olmasını ve birkaç işlem sonra dahi kullanabilir olmasını istiyorsanız kaliteli bir markadan alışveriş yapmalısınız. Bu yüzden boyanızı almadan önce iyi bir araştırma yapmanızda fayda var. 

Boyanızı yaptıktan sonra uzun süre dayanıklı kalmasını sağlamak için vernikleme işlemi yapmanız şart. Bu işlem boyadığınız objenin nem ve küfe karşı dayanıklı kalmasını da sağlıyor. Vernikler, mat, yarı mat ya da parlak olmak üzere iki ayrı türde satılıyor. Objenizin daha parlak olmasını istiyorsanız parlak vernikleri, daha mat olmasını istiyorsanız da yarı mat ve mat vernikleri kullanabilirsiniz.

Ahşap boyama yaparken daha farklı ve özgün çalışmalar ortaya çıkarmak için farklı malzemelerden yapılmış aksesuarları ahşap yüzeye yapıştırabilirsiniz. Bu aksesuarlar arasından isterseniz hayvan motifli olanları, isterseniz doğa temalı olanları ya da geometrik vb. motiflerle bezenmiş aksesuar, kalıp ya da çıkartmaları kullanabilirsiniz.