Ağva'ya Nasıl Gidilir?

Selim Atay

Ağva

Mavi ve yeşilin binbir tonunu bulabileceğiniz Ağva şirin ve sakin Karadeniz sahil beldesi olan Şile'nin bir köyüdür. Özellikle Kocaeli ve İstanbul’a çok yakın olmasına rağmen doğasını kaybetmeyen Yeşilçay ve Göksu derelerinin arasında muhteşem bir yerdir. Yemyeşil doğasının yanı başında tertemiz sahiliyle özellikle İstanbul’da yaşayanlar için bulunmaz bir fırsattır.

İstanbul Ağva arası yaklaşık 108 kilometredir. Özel araçla yaklaşık iki saat gibi bir sürede ulaşılabilir. Şile'ye geldikten sonra tercih edilebilecek iki güzergah var. Birincisi Sahil yolu-Kabakoz-Akçakese-Şuayipli güzergahı takip edildiğinde İsaköy sapağından sonra Ağva tabelaları ile kolaylıkla ulaşılabilir.

Şile üzerinden ikinci güzergah içinse Çayırbaşından Teke köyüne giden yol takip edilerek Teke-Gökmaslı-İsaköy sapağına varılır, ardından Ağva tabelaları yardımıyla rahatlıkla ulaşılabilir. Gebze tarafından Ağva’ya ulaşım için Mollafenari istikametinde devam edilir, soldan Teke yoluna sapılır, Teke’ye vardıktan sonra İsaköy yoluna girdiğinizde Ağva tabelaları size yardımcı olacaktır.

İzmit yönünden ulaşım için Kandıra otobanı-Kandıra-Akçaova güzergahı tercih edilebilir. Özel aracı olmayanlar için Üsküdar Belediyesi'nin Şile-Ağva otobüsleri iskeleden saat başı gidiş dönüş için hizmet vermektedir.

Yaz aylarında tatil yapmak için ideal alternatiflerden biri de Ağva'dır. Ağva Nasıl Gezilir? yazımızı inceleyerek belde ile ilgili gezilebilecek yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz.