Ağva Nasıl Gezilir?

Hüseyin Eryiğit
Ağva Nasıl Gezilir?

Ağva, Şile’nin küçük ama güzide kıyı beldelerinden biridir. Yaz aylarında tatil yapmak için iyi bir tercih olabilir. Yeşil alanları, denizi, eğlence yerleri, nehri ile özellikle hafta sonu tatilleri için tercih edilebilecek bir yer olan Ağva’ya gitmeniz öneririm. Kaliteli otelleriyle rahat konaklama imkanları da sağlamaktadır.

Ağva’ya ulaşım İstanbul’dan ortalama 100 kilometre uzaklıktadır. Ulaşım yaklaşık 3 saat sürmektedir. Ağva, Şilenin bir beldesi olduğu için öncelikle Şileye ulaşmalısınız. Sonrasında sahil yolundan devam ederek İsaköy dönüşüne gelindiğinizde Ağva tabelasını göreceksiniz. Şileden Ağva’ya ulaşmadaki diğer yol Çayırbaşı’ndan, Tekke köyü yolunu takip etmelisiniz. Ağva’ya otobüs firmalarının ulaşımları mevcuttur. Rahatlıkla otobüslerle de gidebilirsiniz.

Ağva da gezebileceğiniz yerlere örnekler verelim.

Kalemköy: Ağva yüzüp, güneşlenme seçeneği dışında birçok tarihi zenginliği de bünyesinde bulunduran bir beldedir. Kalemköy de birçok uygarlığa ait kalıntı bulunmaktadır. Romalılara ait mezar kalıntılarını ve kiliseleri burada görebilirsiniz.

Hacıllı Köyü:  Kale ve değirmen kalıntılarının bulunduğu bu Ağva’nın köyünde aynı zamanda Gürlek Mağarası’nı da görebilirsiniz. Aynı şekilde burada bulunan Soğuksu Mağarasını da görebilirsiniz.

Saklı Göl: Tarihi açıdan birçok zenginliği barındıran Ağva aynı zamanda doğal güzellikleriyle ilgi gören cennet gibi bir yerdir. Bunlardan biri olan Saklı Göl’ü görmeden Ağva’dan ayrılmamanızı öneririm.    

Kilimli Koyu: Sahil ve güneşlenmek amacıyla gidenler için bir numaralı seçenektir Kilimli Koyu.  Mükemmel bir sahile sahip olan bu koyda kendinizi Ege sahillerinde gibi hissedeceksiniz. Karadeniz sahillerinin aksi bir karakteristiğe sahip olan bu koyda yüzüp, güneşlenmenizi öneririm.

Yeşilçay: Ağva’nın doğusunda kalan bu çay görsel zenginliği açısından kartpostal havası vermektedir. Küçük bir bilgi olarak Yeşilçay adını her iki sahilindeki bitki örtüsünün suya yansıyan renginden almıştır.

Gelin Kayası: Bu kaya yıllarca dalgalara karşı ayakta kalmış bembeyaz olmasından dolayı gelin kayası adını almıştır. Denizden bakınca bembeyaz duvaklı geline benzeyen bu kayayı mutlaka görmelisiniz.

Bunlar dışında Şile’de gezilip görülebilecek tarihi ve doğal miraslardan bazıları; Kumbaba Tepesi, Onbir Göller, Hayvanat Bahçesi, Sarıkavak Kalesi, Hanımsuyu Çeşmesi, Ağlayankaya, Ocaklı Kale gibi yerleri söylenebilir.

Ağva plajlarıyla da isim yapmış bir beldedir. İlgi gören plajlarından bazıları; Ağva Plajı, Sahilköy Plaj, Akçakese Plajı, Kabakoz Plajı, Doğancılı Plajını örnek verebiliriz.

Bu gezilebilecek yerlerin yanı sıra Ağva’da yapmanızı tavsiye edebileceğim birkaç şey;

  • Ağva’da nehir turları düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak deniz ve doğanın güzelliklerini görebilirsiniz.
  • Bisiklet turlarına da katılmanız sizin için eğlenceli olacaktır.
  • Balık tutma meraklıları eğer Ağva’ya giderseniz mutlaka balık tutun.
  • Fotoğraf çekmek isteyen kişiler için fotoğrafçılık turları düzenlenmektedir. Bu etkinliğinde sizin için eğlenceli olacaktır.
  • Trekking ve bitki gözlemciliği turları düzenleniyor. Bu turlara katılabilirsiniz.
  • Zengin yeşil bitki örtüsünde, tepelere çıkıp piknik yapabilirsiniz.