Ağırlık Ne Zaman Arttırılmalı?

Yağız Dokur Ağırlık Ne Zaman Arttırılmalı?

İster fit bir vücut, ister sağlıklı bir yaşam. Fitness herkese hitap etmekle beraber, gün geçtikçe daha da popülerleşiyor ve de insanlar daha bilinçli hale geliyor. Gelişim-arttırma mantığı fitness sürecinin en önemli noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki ağırlık arttırma en doğru şekilde nasıl yapılabilir?

İpuçlarına geçmeden önce fit olma yolunda tavsiyelerle başlayalım:

İyi Uyku
Unutmayalım ki vücudumuz kendini gece onarır. Bir bakıma yeniden şarj olur, yenilenir. Kaslarınız dinlenir, her sabah daha zinde uyanırsınız. Uykunuzu iyi almazsanız, idman anında en hafif ağırlık bile size tonlarca yük gibi gelebilir.

Düzenli ve Sağlıklı Beslenme
Konu vücut geliştirme olunca akla ilk gelen şeylerden biri proteindir. Abartısız şekilde protein alımını yükseltmek hacim kazanımı için şarttır. Ancak, düzenli ve dengeli beslenme hiçbir zaman terk edilmemeli; sağlık birinci planda kalmalıdır.

Gelişime Göre Program Seçimi
Vücut gelişiminizi takip etmeniz, buna göre de antrenman programınızı hazırla çok önemli. İşte tamda bu takip sırasında konumuz 'Ağırlık Ne Zaman Arttırılmalı?' konusu gündeme geliyor.

Ağırlık Ne Zaman Arttırılmalı?
Kaslarımız şu mantıkta çalışır: Kas kaldıramadığı ağırlık karşısında zorlanır ve bu zorlanma sonucu fark edilemeyecek seviyelerde hasarlar alır. Uyku sırasında vücut, aldığınız proteinlerle o hasarı kapatır, bir daha da kasın zorlanmaması için daha güçlü bir hale gelmeye çalışır. Eğer ağırlık arttırmazsanız, vücudunuz o ağırlığa karşı dirençli hale gelecek ve gelişme göstermeyecektir. Ancak siz belirli aralıklarla ağırlık arttıracağınız için bu süreç bir döngüye girecek ve gelişim sürecektir.

Bir örnekle konuyu açıklayalım. Spora ilk başladığımızda 8 kiloluk dambılla 'Biceps Curl' yaptığımızı düşünelim. İlk hafta bu ağırlık sizi zorlayacak, hatta bazen setleri tamamlayamayacaksınız. Ama egzersizi devamlı yapmak vücudunuza gerekli direnci kazandıracaktır. Gün geçtikçe ağırlığın daha hafif geldiğinin farkına varacaksınız. Gelişen kas kütleniz yeterli baskıyı alamadığı için yeni ağırlığa geçmek gerekmektedir. Bu örnekte söz konusu hareket dambılla yapıldığı için kiloları birer birer arttırın. O da yetmezse iki kilo arttırın. Ama unutmayın, kontrolsüz arttırma sakatlıklara kapı açar. Her zaman kontrollü ve istikrarlı olun.

İstikrar başarıyı beraberinde getirir.