Ağırlık Kaldırmaya Nasıl Başlanır?

Tayfun Kara Ağırlık Kaldırmaya Nasıl Başlanır?
  1. Bir egzersiz programına başlamadan önce aile hekiminizi ziyaret edin. Vücudunuzun ne tepki vereceğini ve daha önceden sakatlıklarınızın olup olmadığını kontrol edecektir. Vücudunuzun ağırlık kaldırmaya sakatlıklar yaşamadan dayanıp dayanamayacağını bilmeniz önemlidir.
  2. Bölgenizde en çok ağırlık kaldırma ekipmanı olan fitness kulüplerini inceleyin. Kulübün serbest ağırlıklar ve makinelere sahip olduğundan emin olmanız, egzersiz planınızın çeşitliliği açısından önemlidir.
  3. Fitness eğitmeniyle görüşün. Fitness eğitmenleri çeşitli fitness egzersizleri konusunda uzmanlardır ve istediğiniz sonuca güvenli bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaklardır. Ağırlık antrenmanları konusundaki ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi belirtin ve ekipmanları size tanıtmalarını rica edin. Fitness eğitmenleri size makinelerin nasıl doğru bir şekilde kullanıldığını ve egzersiz programınıza ekleyebileceğiniz hareketleri size göstereceklerdir.
  4. Fitness eğitmenlerinin size verdiği önerilere göre çalışma programınızı hazırlayın. Her çalışmadan sonra bir gün ara verecek şekilde hangi gün hangi kaslarınızı çalıştıracağınızı listeleyin.
  5. Çalışma defteri tutarak ilerlemenizi takip edin. Her egzersiz için kaç kilogramlık ağırlık kaldırdığınızı ve kaç tekrar yaptığınızı kaydedin. Bu kayıtları her çalışmadan sonra güncelleyin ve gerektiğinde çalışmalarınızda değişiklikler yapın.
  6. Fitness eğitmeninizi ağırlık çalışmalarınız için daha fazla öneriye ihtiyacınız olduğunda tekrar ziyaret edin.