Afrodizyak Yiyecekler

Dilek Yurdakul
Afrodizyak Yiyecekler

Enerji artırtan, hafızayı güçlendiren ve sağlık veren gıdalar aynı zamanda seksi bir amaca da hizmet ediyor. Her ne kadar yapılan araştırmalar tek bir yiyeceğin cinsel performansı tamamen etkileyemeyeceğini söylese de tarihten günümüze bir çok hikaye çeşitli gıdaların afrodizyak etkilerini anlatıyor. Gıdalarla cinsel dürtülerin ilişkilendirilmesi ise vücut üzerindeki çeşitli etkilerinden kaynaklanıyor. Bazı gıdalar vücut ısısını yükseltip kan dolaşımını hızlandırırken bazıları da yüksek enerji veriyor. Bununla birlikte bazı kokularda duyuları harekete geçiren nörotransmitter adı verilen kimyasallar bulunuyor. Nöronlar arasındaki iletişimi sağlayarak uyarıcı tepkiler oluşturan bu kimyasallar, cinsel dürtüler üzerinde uyarıcı etkilere sahip. Afrodizyak var mı yok mu tartışmasını bir kenara bırakalım ve listemize bir göz atalım.

İSTİRİDYE

Afrodizyak denilince ilk akla gelen besinlerden biri yüksek çinko içeriği ile istiridye. Testosteron üretimini destekleyen bir mineral olan çinko, cinsel gelişim için gerekli bir madde. Lüksün, şehvetin ve cinsel dürtülerin simgesi olsa da aslında tüm kabuklu deniz ürünleri ve çinko açısından zengin hindi eti aynı etkiye sahip. 

ÇİKOLATA

Oldukça seksi bir besin olan çikolatanın sırrı kakaodan geliyor. Kakaoda bulunan feniletilamin çok güçlü bir uyarıcı. Aşk ve mutluluk hormonu olarak bilinen bu hormon cinsel dürtülerin oluşumunda önemli bir yere sahip.

KARPUZ

Karpuz suyu, içeriğindeki etken maddeler ile vücuttaki nitrik asit seviyesini yükseltiyor. Nitrik asidin fizyolojik etkilerinin başında ise ereksiyon geliyor. Kan damarlarını gevşeten ve dolaşımı hızlandıran etkisiyle ereksiyon üzerindeki olumlu etkisi bilimsel olarak da kanıtlandı.

VANİLYA

Kokusuyla sinir sistemini uyarıcı ve rahatlatıcı etkisi olan vanilya, tarih boyunca afrodizyak listelerinde yer alan bir bitki.

SOMON VE CEVİZ

Somon ve cevizde bol miktarda bulunan omega 3 asitleri, seks hormonlarının üretimi için gerekli. Kabak çekirdeği ve keten tohumunda da bol miktarda bulunuyor.

ACI BİBER

Bibere acılığını veren Kapsaisin adlı madde, kan dolaşımını hızlandırıyor ve sinir uçlarını uyarıyor.

KUŞKONMAZ VE AVOKADO

E vitamini deposu avokado ve kuşkonmaz, vücudun kan dolaşımını düzenlediği gibi testosteron, östrojen ve progesteron gibi hormonların üretilmesinde önemli rol oynuyor.

.