Adana'da Paha Biçilmez Lezzet Durakları

Selten Cankaya

Adana

Sarı burmasından kebabına, içli köftesinden fellah köftesine kadar et yemeklerinin en lezzetlisini bulabileceğiniz Adana'da yıllara meydan okuyan lezzet duraklarında damak çatlatan tariflerle karşılaşabilirsiniz. Yalnızca tarihiyle değil yemekleriyle de pek çok gurme ve seyahatseverin radarında olan Adana'da lezzet turuna çıkarak şehri daha yakından keşfedebilirsiniz. 

İşte Adana'nın lezzet durakları;

1. Hasan Kolcuğlu

Adana'nın meşhur kebapçılarının başında gelen Hasan Kolcuoğlu oğulları Tarkan ve Necati ile lezzetleri kebaplarını yapmaya devam ediyor. Metrelik kebaplarıyla ünlü olan mekanda közlenmiş domates, biber ve sarma dilimleri kebaplara eşlik ediyor. Kebaba doymak isteyenler için restoran en ideal tercihler arasında. 

2. Hacı Salih

Yaprak Külbastısı ile adından söz ettiren Hacı Salih uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip. Ünlülerin de uğrak yeri olan mekanda kebap çeşitleri de bulabilirsiniz. Hacı Salih restoranı Kuruköprü mahallesinde misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. 

3. Yeşil Kapı

Kebap severlerin bayılacağı adreste acılı ezme ve çeşitli garnitürleri kebapların yanında bulabilirsiniz. Salaş bir mekan olan yeşil kapı, kebap lezzetinin dibine vurmak isteyenleri bekliyor. 

4. Onur Kebap

Etlerin elde kıyıldığı ve kebap haline getirildiği Onur kebap, kiremitte kırmızı ve beyaz et tava, lahmacun, külbastı ve adana kebap çeşitleriyle kebap severlerin mabedi haline gelmiş durumda. Pul biber ve tuz dışında ete başka bir baharat konmayan mekan şehri ziyarete gelen ünlülerin ilk adresleri arasında yer alıyor. 

5. Yüzevler Kebap

Adana'nın en meşhur kebapçılarından biri olan Yüzevler Kebap, çöp şiş ve ciğerinin yanısıra ortaya karışık olarak servis ettiği kebap tabağıyla da ünlü. Kaburga, kuşbaşı, tavuk göğüs, kanat, külbastı ve adana kebap olarak servis edilen ortaya karışık tabağı Adana lezzetlerine doymak isteyenler için ideal tercih. 

6. Kebap 52

Salaş bir kebap restoranı olan Kebap 52 patlıcan kebap, ciğer kebabı ve kanat kebabın yanında ciğer ve çöp şiş çeşitlerini de servis ediyor. Adana kebap konusunda da iddalı olan mekanda tatlı olarak tel kadayıf sipariş edebilirsiniz.