Açık Mutfak Tasarımı

Naz Akdemir Açık Mutfak Tasarımı

Modern mimarinin inanışına göre bir evde bütün mekanlar birbiriyle bağlantı içinde olmalı; perde görevi gören duvar ve kapılar aradan kaldırılmalıdır. Bu inanışın bir meyvesi olarak da açık mutfak tipi ortaya çıkmıştır. Günümüzde Amerikan tipi mutfaklar olarak da bilinen açık mutfaklar; gelişen teknoloji ve beraberinde getirdiği ürünlerle birlikte, mutfakta geçireceğiniz saatlerde size büyük bir haz sunar. Evinizde Amerikan tipi bir mutfağa sahipseniz, mutfağınızın dekorasyonuna göstereceğiniz özen, tüm evinizin gösterişli ve iddialı bir yapıya bürünmesini sağlar.

Açık mutfaklar, misafir ağırlama aşamasında mutfak ve salon arası sürüklenme durumundan sizi kurtaracaktır. Bu açıdan oldukça pratiktirler. Bu pratikliğin yanı sıra, dekoratif açıdan yapacağınız birkaç ufak dokunuşla sadece mutfağınızın değil, bütün evinizin havasını değiştirmiş olursunuz.

Açık mutfak tipleri, ev içerisinde hareket kısıtlanmasını önlemiş olur. Aslında dar alanlar için tercih edilmez, ancak böyle alanlarda da oluşturulan açık mutfaklar, yer kazanmanızı sağlayabilir. Uygun sıcak tonlarda evinizin sevimli ve sıcak bir ortama dönüşmesini sağlayabilir. Ancak genel olarak geniş alanlarda tercih edilmesi gereken bir mutfak türüdür. Ancak bu mutfak türüne sahip olma uğruna mutfak kalitesinden ödün vermemeniz gerekir.

Açık mutfaklar doğru şekilde tasarlandıklarında, yaşam alanlarını oldukça estetik bir yapıya bürüyen bir özelliğe sahiptirler. Böylelikle yerden kazanç sağlayabileceğiniz gibi, ferah renklerle alanınızı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz.

Mutfağınızın tasarımı esnasında, salonunuzdan çok bağımsız renkler kullanmamaya özen gösterin. Böylelikle mutfağınızın evinizden bağımsız bir parça olarak algılanmasını önlemiş olursunuz. Hangi renkler kullanacağınız sizin zevkinize kalmış bir durumdur ancak birkaç tasarım hilesiyle olabildiğinden daha iyisine sahip olabilirsiniz.

Eğer mutfağınız yeteri kadar büyük değilse soğuk renkler seçmeye özen gösterin. Aynı renkleri salonunuzda da kullanın. Böylelikle hem modern bir algıya, hem de daha geniş görünen bir mekana kavuşmuş olursunuz. Kullanacağınız tonların mat veya parlak olması sizin zevkinize kalmış.

Mutfağınızda ahşap tonlarını seçmek, risk almamanızı sağlar. Salonunuzdaki mobilyalarınıza uygun tonlarda ahşap mutfak dolaplar, mutfağınızda nostaljik bir hava yaratacaktır.

Mutfağınızı evin diğer bölümleriyle birleştireceğinizden, daha temiz bir görüntüye ulaşabilmek için her ne mobilya türünü seçerseniz seçin, mutlaka leke tutmayan bir ürün olmasına dikkat edin. Bu açıdan parlak lake veya laminat mutfak dolaplarını tercih edebilirsiniz. Daha canlı renkler istiyorsanız, ferah renklerle kırmızıyı bir arada kullanıp, oldukça enerjik ve sıcak bir ortam yaratabilirsiniz.